Site Rengi

DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Konyaaltı Belediyesi hayvan barınağında, ürküten ölümler

Konyaaltı Belediyesi hayvan barınağında, ürküten ölümler
REKLAM ALANI
14.10.2019
321
A+
A-

Konyaaltı Belediyesi hayvan bakımevin de
hayvan ölümleri
Ayşegül Çimen, Osho adlı köpeğin ölümü nedeni ile, Konyaaltı Belediyesi Hayvan Bakımevi çalışanlarına suç duyurusunda bulundu.

Çimen yapmış olduğu suç duyurusu hakkında şunları söyledi. “Sarısu mah. 139 sokak, Orange Country Fedekar sitesi bahçesinde ikamet ediyorum ve kendi verandamızda yaşayan kimlikli ve sahipli köpek Osho sahiplenmiş bulunmaktayım. Osho dışarıda sokak köpeği ile oynarken şikayet üzerine gelen Konyaaltı Geçici Bakımevi ekipleri tarafından her iki köpek de uyuşturucu iğne ile bayıltılıp götürülmüştür.

ARA REKLAM ALANI

Osho ilk köpeğin iğne ile vurulmasından sonra korkup parka kaçmış ancak ekipler onu kovalamış ve yakalayarak uyuşturup arabaya almışlar. Uyuşturucu iğne yapılan Oshonun alındığı park, sarısu 137 sokakla 139 sokak arasında ki adrestedir.

Köpek benim ve kimliklidir. Henüz bebekken Konyaaltı Geçici Hayvan Bakımevinden sahiplendim ve kimlik cıkardım. Köpeğin aşıları ve tüm işlemleri tamdır”şeklinde konuştu.

Çimen sözlerine şu şekilde devam etti. “Sahipli köpeklerin asılsız şikayet üzerine alınması yasal değildir.

Köpeğin alınması için elle tutulur herhangi bir sebep olmamasına rağmen sahibinden habersiz uyutulmuş ve arabaya konulup bakımevine götürülmüştür. Olay anında yetiştim köpeğimi baygın halde gördüm ve göturmelerine karşı çıktım.
Ancak Belediye bakımevi ekipleri TCK da sahipli köpeğin mal olarak sayıldığını bilmesine rağmen, köpeğin sahibi olarak benden izinsiz müdahale ederek köpeğimi kaçırcasına araca alıp götürdüler”diyen Ayşegül Çimen sözlerini şu şekilde sürdürdü.

‘Belediye görevlileri de bana köpeğimi kısırlaştırılıp geri verilecekleri söylediler. Köpeğim alındıkdan sonra ertesi gün barınak evi çalışanları köpeğim bana gösterilmedi. sahibine gösterilmemiştir. Isarcı olmam sonucu alınan iki köpeğin birinin öldüğü bilgisi verildi.
8 Ekim tarihinde köpeğin ölüsünü gösterildi. Ölüm sebebi olarak vurulan uyuşturucu iğneden dolayı kalp krizi geçirdiği yönünde açıklama yapıldı.

“Konu ile ilgili olarak karakola ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundum. Olayın görgü tanıkları vardır” şeklinde konuştu.

Antalya Candostları Koruma ve Sahiplendirme Derneği Başkanı: Arife Yanık konu ile ilgili olarak şunları dile getirdi.

” Bütün yaşanan bu olaylara bakıldığında;
Konyaaltı Veteriner İşleri Müdürü bilgisi ve izni dahilinde, sahipli köpek zorla gasp edilmiş, alma ve tutma hakları bile yokken bakımevine alınmış ve sahibine gösterilmemiştir. Üstelik köpek her ne sebepten ise ölmüş ve bunun ortaya çıkmaması için bedeninin Ankaraya gönderildiği bahanesi sunulmuştur.

Netice olarak ölen bir can geri gelemeyeceğine göre, bunun bedelini kim ödeyecek? Hayvan Hakları Kanununa göre Belediyeler ancak sahipsiz hayvanlar ile ilgilenme yetkisine sahiptir ve sokak hayvanı olsa dahi şikayet üzerine hayvan toplayamayacakları açık ve nettir”dedi

Antalya Candostları Koruma ve Sahiplendirme Derneği Başkanı: Yanık sözlerinin devamında şunları dile getirdi.

“Sahibi olan kişiye köpek verilmemiştir. Bunun sebebinin ise atılan uyuşturucunun esasında ölmesi için atıldığını düşünmekteyiz. Sahipli olduğu anlaşılınca işin içinden çıkamayacaklarını anlamaları üzerine günlerce sahibi oyalamış ve ölüm sebebini ortaya çıkartacak olan otopsinin yaptırılamaması için köpeğin bedeni dahi yok edilmiştir. Karşılığında sahibine köpeğin bedeninin nakil yada teslim tutanağı dahi verilmemiştir.

Konyaaltı Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi yetkilileri tarafından yazılı olarak cevaplanmasını istediğimiz sorular vardır;
Diyen: Yanık şunları sıraladı.
1- Antalya da ölen köpekler ne zamandır Ankaraya gidiyor ve ne sebeple gidiyor? Gitti ise kim teslim alıp nakil etmiştir, nereye etmiştir? Tüm bu işlemlerin yasal tutanak ve evrakları neden köpeğin sahibine verilmemiştir?

2- Sahipli hayvanların tüm haklarının sahibinde olduğu bariz bi şekilde kanunda yer alırken, hangi hak ile köpeğe uyuşturucu iğne yapmışlar ve almışlardır?

3- Köpeğin bakımevine girdiği ve müdahale esnası görüntüleri bakımevi kameralarında mevcutmudur?

4- Köpeğin müdahale ve ölüm raporları mevcutmudur? Hangi uyuşturucu ilacının ne dozda ve kim tarafından kullanıldığı konusunda tutulmuş resmi evrak varmıdır?

5- Daha evelde köpekleri toplarken ölüme sebebiyet veren bu bakımevi yetlilileri, hayvanları yaşatmak mı? yoksa öldürmek için mi vardır?

6- Her yeni usulsüz toplama ve ölüm olduğunda, sorumlu kişiler zaman kazanmak, köpeklerin ölüm bahanelerini ve buna uydurulacak evrakları hazırlamak amacı ile mi bizlere ve sahiplerine hayvanları gösterilmemekte ve sonunda öldü demektedirler?

7- Hayvan haklarını sürekli ihlal eden sorumlular hakkında ne kadar şikayet yapılsa da hiç bir işlem yapılmamakta ve sürekli olumsuz duruma rastlanmadığı cevabı verilmektedir. Yetkili merciler, kişileri mi? yoksa hayvan haklarını mı korumakla görevlendirilmiştir?

İvedilik ile adli mercilere intikal etmiş bu olayın sorumlularının cezalandırılması gerekmektedir. Sorularımızın cevaplarının yazılı olarak cevaplanmasını talep ediyoruz. Ayrıca yetkili mercilerinde bunları dikkate alarak inceleme yapmasını ve sorumlulara neticeye göre işlem uygulanmasını talep etmekteyiz.

Bakımevi kamera kayıtlarının ( köpeğin bakımevine girişi, yapılmış ise müdahale odasında yapılan müdahalelerin görüntüleri, hangi kafeste kaldığının görüntüleri, en son ne zaman canlı görüldüğünün tespiti, iddia edildiği gibi Ankara ya nakil edildi ise bakımevimden çıkış ve nakil aracına teslim görüntüleri) tamamının temini, süreçte tutulması gereken tüm tutanak ve tüm belgelerin (köpeği uyutmak için kullanılan ilaç ve raporu,

Bakımevine giriş kaydı, şikayet dilekçesi, tedavi ve müdahale raporları, kullanılan tüm ilaçların raporu, ölüm raporu, nakil teslim tutanağı, nakil teslim yerinin teslim alındı tutanağı vs) tamamının temini, daha evel soruşturmaya girmiş bu bakımevinin neden sürekli usulsüzlüklerle iş yaptığı, sahipli köpeği neye dayanarak aldıkları, şikayet üzerine köpek toplamalarının yasal dayanağı, neden sürekli hayvanların öldüğü gibi konuların sorumlulardan sorulması ve resmi tutanak altına alınması talebimizdir.

İvedilik ile 5199 sayılı kanun gereği tüm iş ve işlemlerin yapılarak, sorumlular hakkında idari

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.